شاید برای شما نیز مایه‏ ی تعجب باشد اگر دریابید که ورزش بیلیاردی که قهرمان فضاهای تیره و تار فیلم‎های سینمایی جوان‌پسنده شده است و بازیکنانش مدام با چوبی تلاش می‎کنند تا توپ‎های سفت و سخت را درون شش حفره‎ی میزی سبز رنگ بیندازند، کلی خاصیت دارد و به ورزشکارانش کمک می‎کند تا از چندین و چند منظر سلامت جسمانی و روانی خود را بهبود ببخشند. درست شنیدید همین ورزش بیلیارد که در ظاهر ورزشی ساده به نظر می‎رسد برای هر کدام از راندهایی که ورزشکار بازی می‎کند به آمادگی ذهنی بالا و هماهنگی جسمی قابل توجه نیاز دارد. در ادامه‎ی این مطلب برایتان از فواید سلامتی ورزش بیلیارد و اینکه چگونه این ورزش پر هیجان به کاهش وزن بازیکنانش منجر خواهد شد، بیشتر سخن خواهیم گفت.

ورزش بیلیارد و جلوگیری از سالمندی زودرس؛

پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ آلمان در تحقیقی دریافته اند که ورزش بیلیارد تنها امید باقی مانده برای میانسالانی است که حوصله‎ی ورزش‌های دیگر را ندارند و به هوای اینکه چند ساعتی را با دوستان و هم‌سن‎وسالان خود بگذرانند، دست به چوب می‎شوند و وقتشان را با بیلیارد پر می‎کنند. بدین ترتیب هم‎نشینی با دوستان نه تنها از زوال زودرس مغز در این ورزشکاران جلوگیری می‎کند، بلکه درگیر بودن در فعالیتی ورزشی، عضلات آن‎ها را نیز آماده‏تر نگه می‎دارد و آن‎ها را از گزند افزایش وزن مفرط در امان نگه می‎دارد.

ورزش بیلیارد و تقویت تمرکز ذهنی؛

هر انتقادی نیز به ورزش بیلیارد داشته باشید، نمی‎توانید منکر این موضوع شوید که بیلیارد ورزش توجه و تمرکز ذهنی است. چرا که هیچ ورزش دیگری را نمی‎توانید سراغ کنید که تا این حد نیازمند تقویت قوای ذهنی باشد و برای به ثمر رساندن هر ضربه‎اش ذهن ورزشکار را درگیر کیفیت قرار گیری توپ، شدت ضربه‏ی چوب و زاویه‏ ی قرارگیری دست‎ها کند. به همین دلیل نیز بیلیارد نقش موثری در قویت قوای ذهنی ورزشکار ایفا می‎کند.

ورزش بیلیارد و سوزاندن چربی‎های مزاحم؛

شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که بیلیارد چطور می‎تواند چربی‎سوز باشد و فعالیت ورزشی این بازی دقیقا در کدام قسمت آن نهفته است! باید به اطلاعتان برسانیم که یک بازی معمولی بیلیارد که احتمالا ظرف دو ساعت بازی خواهد شد، ورزشکاران را مجبور می‎کند تا حدود 100 مرتبه‏ای میز بیلیارد را دور بزنند و مسافتی نزدیک به 2 کیلومتر را پیاده‏روی کنند! حال فرض کنید به جای همین یک راند خشک و خالی، حس بازی برای چندین و چند راند هم وجود داشته باشد، آن وقت هیچ بعید نیست که ورزشکار بیلیارد چربی معادل 10 کیلومتر راه رفتن را بسوزاند و از این طریق وزن اضافی بدن را نیز کاهش دهد.

ورزش بیلیارد و تقویت انعطاف‎پذیری بدن؛

اگر تجربه‏ی بازی بیلیارد را داشته باشید یا اینکه از نزدیک بازی بیلیارد را تماشا کرده باشید، حتما متوجهِ کش و قوس‌های فراوانی شدهاید که این ورزش، به بدن ورزشکارانش تحمیل می‎کند. از آنجا که امتیاز آوری در بیلیارد مستلزم خم و راست شدن بر روی میز و نشانه‎گیری دقیق حفره‏ های موجود است، تعجبی ندارد که این ورزش از طریق اجبار بازیکنان به انجام حرکات کششی مداوم و حفظ تعادل در شرایط تقریبا دشوار، انعطاف‎پذیری بدن ورزشکار را بالا ببرد و عضلات را از خشکی بدر آورد.

ورزش بیلیارد و کسب آرامش بیشتر؛

باز هم تحقیقات دانشگاهی هستند که نشان می‎دهند بازیکن بیلیارد در مقایسه با سایرین در برابر چالش‌ها و بحران‎های زندگی آرامش بیش‎تری دارد و در مواجهه با مشکلات احتمالی بهتر می‎تواند از نیروی منطق و قوای ذهن خود استفاده کند. علت این امر نیز در کیفیت این بازی نهفته است که بازیکن را مجبور می‎کند تا از طریق کنترل اعصاب و حفظ آرامش خود، با چوبی بلند، توپ‎هایی سنگین را با کم‏ترین تعداد ضربه داخل حفره‏های پیش‎بینی شده، بیندازند.

ورزش بیلیارد و تقویت هوشیاری؛

تا اینجا حتما برای شما نیز مسجل شده است که ورزش بیلیارد علاوه بر اینکه وزن را کاهش میدهد، برای سلامت ذهن نیز بسیار سودمند است و از جهات مختلفی آمادگی ذهنی و عصبی ورزشکاران را بالا می‎برد. یکی از این موارد، افزایش هوشیاری بازیکنان است. در واقع بازی بیلیارد برای ورزشکاران این بازی به حل مسائل ریاضی وهندسی شبیه است، چرا که مدام باید حساب و کتاب کنند که کدام توپ را در چه زاویه و با چه شدتی ضربه بزنند تا در برابر حریفان خود پیروز میدان باشند.

ورزش بیلیارد تفریحی برای تمام سنین؛

بیلیارد از آن دست ورزش‎های مفرحی است که پیر و جوان نمی‎شناسد و ورزشکاران را در هر سن و سالی که باشند به مبارزه دعوت می‎کند. بنابراین اگر به میز بیلیارد دسترسی داشته باشید از جوان‏ترین عضو خانواده تا سالمندترین آن‎ها فرصت بازی و قدرت‏نمایی در میدان مسابقه را بدست خواهند آورد.

ورزش بیلیارد و هماهنگی عضلات؛ 

بیلیارد ورزش تعادل و میانه‏ روی است و همین پرهیز از افراط، بهترین کمک به نرمش عضلاتی است که هنوز آمادگی مواجهه با تمرین‎های سخت و دشوار را پیدا نکرده‏اند. بازیکن بیلیارد برای اینکه بازی را درست انجام دهد و امتیاز خوبی بدست آورد از خم و راست شدن روی میز و دراز و کوتاه کردن دست‎ها گریزی ندارد. تمرین‎هایی که هر کدامشان، نرمشی سبک برای ورزیده کردن عضلات کمر، پشت و دست‏ ها محسوب می‎شوند.