پشت میزنشینی، اعتیاد به تلویزیون و وابستگی به خودرو دست به دست هم داده‏اند تا انسان امروزی نسبت به اجداد و نیاکانش، کم‏ترین تحرک و جنب‏وجوش را تجربه کند، اما با این حال، این سبک زندگی مخرب نتوانسته است جلوی نیاز فیزیکی انسان به فعالیت و ورزش را بگیرد و فکری به حال خمودی و از کار افتادگی عضلات در اندام‎ها کند.

در چنین شرایطی ورزش کاراته و پرداختن به هنرهای رزمی، می‎تواند مفری فراهم کند تا در کنار آموختن این هنرها هم آمادگی جسمانی خود را افزایش دهیم و هم در مواقع ضرور و مورد نیاز، امکان دفاع از خود را داشته باشیم.

ورزش کاراته و بهره‏مندی از فواید تمرین‎های هوازی؛

هنرهای رزمی به طور عام و ورزش کاراته به طور خاص، در رده‏ی فعالیت‎های هوازی قرار می‎گیرند، تمریناتی که در زمانی نسبتا طولانی و در مسافت‎های قابل توجه انجام می‎شوند، ضربان قلب را بالا می‎برند و اکسیژن بیشتری را برای ورزیدگی عضلات طلب می‎کنند. ورزش دو یکی از بهترین مصداق‎ها برای ورزش‎های هوازی محسوب می‎شود. کاراته نیز به خاطر تکنیک‎های رزمی و تمرینات آماده‎سازی که برای این ورزش در نظر گرفته شده است در این دسته از ورزش‌ها جای می‎گیرد. ورزش‌های هوازی فواید زیادی برای سلامت بدن ورزشکار دارند که یکی از مشهورترین آن‎ها بهبود سلامت قلبی و عروقی ورزشکاران است. اگر به اندام استادان پیشکسوت ورزش کاراته نیز توجه کنید، متوجه خواهید شد، سال‎ها بهره‎مندی از فواید تمرین‏های هوازی باعث شده است تا استادان پا به سن گذاشته‏ی این رشته‏ها، بدنی به ورزیدگی ورزشکارن 30 یا 40 ساله داشته باشند.

ورزش کاراته و تغییرات مثبت در بدن ورزشکاران؛

تنها 3 هفته تمرین مداوم در ورزش کاراته، اثر خود را بر سلامت جسم ورزشکاران باقی خواهد گذاشت و تغییرات محسوسی را در بهبود وضعیت جسمی و روانی ورزشکاران به همراه خواهد داشت. برخی از این تغییرات مثبت در قالب کاهش قند خون، تنظیم فشار خون، کاهش چربی خون، بهبود عملکرد سیستم عصبی و توانایی جذب قند بیشتر توسط عضلات اندام‎ها قابل مشاهده است.

نتیجهی این تغییرات مثبت بهبود عملکرد ذهنی و جسمی ورزشکار و کاهش خطر ابتلا به بیماری‎هایی چون فشار خون بالا، دیابت نوع دوم، حمله‏های عصبی، گرفتگی عروق قلب، چاقی مفرط، خستگی مزمن، افسردگی و حتی سرطان روده گزارش شده است. بسیاری از بیماران قندی که تحت درمان انسولین قرار داشته‏اند خاطر نشان کرده‏اند که تمرینات هوازی ورزش کاراته به ‎آن‎ها کمک کرده است تا از شر انسولین راحت شوند و قند خون خود را در وضعیت مناسبی کنترل کنند.

ورزش کاراته و سلامت مغزی؛

مغز یکی از پر اهمیت‎ترین اندام‎های بدن انسان است و خوشبختانه تمرین‏های ورزش کاراته، تاثیر شگرفی بر بهبود کارآیی مغز و واکنش‎های شیمیایی و عصبی آن دارد. آنزیمهایی مانند سیترونین، دوپامین، اندورفین و ... همگی به مغز کمک می‎کنند تا تعادل عصبی بدن را مدیریت کند و امکان انجام فعالیت‎های روزانه به بهترین نحو ممکن را فراهم کند. البته برای شناخت تاثیر این آنزیم‎ها در سلامت سیستم عصبی مغز بیش از آنکه خود این آنزیم‏ها مورد مطالعه باشند نقشی که هر کدام از آن‎ها در عملکرد رفتاری، روانی یا احساسی افراد بازی می‎کنند، مورد مطالعه قرار می‎گیرد. در واقع از همین راه نیز مشخص شده است که هنرهای رزمی و ورزش‌های مانند کاراته در تنظیم ترشح این قبیل آنزیم‎ها در مغز ورزشکار نقشی مثبت ایفا می‎کند، چرا که ورزشکارانی که در این رشته‏ی ورزشی فعالیت داشته و دارند همگی در مقایسه با افراد عادی از منظر رفتاری، احساسی و روانی از تعادل و عملکرد قابل قبول‎تری برخوردار هستند.

از جمله تاثیرات مثبتی که خیلی سریع در رزمی‎کاران مشاهده می‎شود، آن حالتی است که در اصطلاح عامیانه «تغییر مود» ورزشکار خوانده می‎شود، در واقع کاراته بازان این بخت را دارند تا خیلی سریع از شر افسردگی‎های روحی خلاص شوند، انرژی و شادابی بیش‌تری برای انجام فعالیت‎های روزانه داشته باشند، برای تصمیم‎گیری‎ها اعتمادبنفس بالاتری از خود نشان دهند و در مقایسه با سایرین کم‎تر در معرض خطر ابتلا به اضطراب و استرس قرار داشته باشند. پس از بهره‏مندی از این مزایای مثبت تازه نوبت به تنظیم فشار خون و ضربان قلب می‎رسد، چرا که این اعمال نیز مانند بسیاری از ویژگی‎های زیستی دیگر با فرمان سیستم عصبی کار می‎کنند و بهبود عملکرد عصبی به معنای بهبود کارآیی این ارگان‏های زیستی نیز خواهد بود.

اگر بخواهیم بیشتر در مورد مزایای عصبی و روانی هنرهای رزمی صحبت کنیم باید به نقش مثبت این فعالیت‎ها بر بهبود کارآیی شناختی ذهن، به خصوص در افراد سالمند اشاره کنیم. تحقیقات نشان می‎دهند بسیاری از افرادی که در سنین بالا قرار داشته‎اند با انتخاب ورزش‌های رزمی مانند کاراته موفق شده‏اند تا به طرز چشمگیری توانایی شناختی خود را بالا ببرند، نسبت به محرک‎های بیرونی واکنش سریع‏تری بروز دهند و در مقایسه با هم سن و سالانشان از ذکاوت بیشتری در انجام امور روزمره برخوردار باشند.

هنرهای رزمی به مثابه داروی پیشگیری؛

 

ورزش کاراته به عنوان یکی از ورزش‌های پرطرفدار در میان هنرهای رزمی، این قابلیت را دارد تا تمامی اندام‎های بدن ورزشکاران را در تمرین‎های ورزشی درگیر کند، بدین ترتیب و تنها به خاطر بهره‎مندی از برنامه‎ای منظم و طولانی مدت، کاراته‏کاران خطر ابتلا به بسیاری از بیماریها از جمله بیماری‎های قلبی و عروقی را از خود دور می‎کنند و ضربان قلبی خود را در سطحی ایمن، ثابت نگه می‏دارند. به همین دلیل توصیه می‎شود تا از طریق تشویق کودکان و نوجوانان به انجام کاراته و سایر ورزش‎های رزمی از سنین پایین، سلامت جسمی و روحی آن‎ها را از همان سنین پایین بهبود ببخشید و ارتقا دهید.