15 سالی می‎شود که ورزش کالیفرنیایی کراس فیت با تکنیک‎های هیجان برانگیز و جذابش که ملغمه ای است از تمرین‎های وزنه‏برداری و حرکات استقامتی، موفق شده است تا علاقه ‏مندان بسیاری را در میان پیر و جوان به خود جذب کند. این درست که ورزش کراس فیت بیشتر به کار ورزشکارانی می‎آید که از قبل زوری در بازوها ذخیره کرده‎اند و بدنشان از پس حرکات کششی به خوبی بر می‎آید، اما با وجود این پیش‎نیازها همچنان کراس فیت یکی از موثرترین ورزش‌های حرفه‏ ای در بالا بردن میزان آمادگی جسمانی ورزشکاران به حساب می‎آید. پیش از آنکه در مورد خواص و مزیت‎های جسمی و روحی ورزش کراس فیت بیشتر برایتان سخن بگوییم لازم است توجه تان را به این موضوع نیز جلب کنیم که هنگام پرداختن به ورزش سنگینی چون کراس فیت حتما مراقب باشید که صدای بدنتان و محدودیت‎هایی که در انجام تمرین‎ها برایتان ترسیم می‎کند را با دقت گوش دهید.

پس از این ملاحظات، اجازه دهید تا از فایده ‏هایی که نصیب کراس فیت‎کاران میشود، برایتان بگوییم:

فشردگی؛

یکی از بهانه ‏های انسان شهرنشین، نبود وقت کافی برای ورزش کردن است، به همین دلیل است که مشاهده می‎شود اغلب افرادی که از مشکلاتی مانند اضافه وزن مزمن رنج می‎برند و به شدت نیازمند فعالیت ‏های ورزشی هستند، به دلیل کمبود وقت از پرداختن به فعالیت‎های ورزشی شانه خالی می ‏کنند. خوشبختانه کراس فیت با برنامه‎ی فشرده اما طاقت‎فرسای خود این بهانه را از دست بهانه‎جویان گرفته است و با ارائه‎ی جلسات 15 دقیقه‎ای تمرینی در هر روز و بهره گرفتن از تمرین‏ های استقامتی و سرعتی در کنار هم به ورزشکاران کمک می‎کند تا با صرف کم‎ترین زمان‎ها به بیشترین نتایج ممکن نائل شوند.

انگیزه؛ 

طراحی تمرین‏ های سخت و طاقت‎فرسا که نفس ورزشکاران را بگیرد و عرقشان را در بیاورد کار آنچنان دشواری نیست و تنها نیازمند باشگاهی با چندین و چند وزنه ‏ی سنگین است، آنچه در این میان حکم کیمیا را دارد، برخورداری از نسخه‏ ی جادویی است که به مدد آن بتوان ورزشکاران را به انجام این فعالیت‎های طاقت‎فرسا ترغیب کرد و با تحمیل وزنه‏ های سنگین بر دوش ورزشکاران آن‎ها را از هر چه فعالیت ورزشی است، دلسرد یا مایوس نکرد. کراس فیت دقیقا همان ورزشی است که با طراحی تمرینات مداری، متنوع و پر جنب‎وجوش، موفق شده است تا ورزشکاران را به تلاش تا نهایتِ ممکن، تشویق و ترغیب کند.

مدیریت زمان؛

شاید تعجب کنید که کراس فیت در قالب تمرین‎های 15 و 20 دقیقه ‏ای خود، کاری با بدن ورزشکاران می‎کند که برخی ورزش‌های چندین و چند ساعته از انجام آن عاجزند. به بیان دیگر ورزشکاران کراس فیت تنها در 15 یا 20 دقیقه تمرین و تکرار، کالری بیشتری از چندین و چند ساعت فعالیت در ورزش‎های مشابه می‎سوزانند.

افزودن بر سرمایه‏ های اجتماعی؛

عموما از باشگاه‌های ورزشی انتظار می‎رود که محلی برای تجمع ورزشکاران مختلفی باشند که ساعتی بر حسب اتفاق زیر یک سقف جمع شده ‏اند تا وزنه‏ ای بزنند و تمرینی بکنند و به دنبال کارشان بروند، اما وضعیت در کراس فیت باکس (سالنی که ورزشکاران کراس فیت زیر سقف آن ورزش می‎کنند) به‎گونه‏ی دیگری است. در واقع باشگاه برای ورزشکاران کراس فیت همچون اجتماعی از دوستان صمیمی است که هر کدامشان برای پیشرفت دوست دیگرش تلاش می‎کند و هر کدام از ورزشکاران به خاطر اینکه نهایت تلاش خود را به کار بسته است مورد تحسین دوستان دیگر خود قرار می‎گیرد.

فعالیت‎های تمرینی متنوع؛

ارائه‏ ی تعریفی دقیق از برنامه‏ ی ورزشی ورزشکاری که کراس فیت را به عنوان رشته ‏ی حرفه‏ ی خود برگزیده است، کاری بس دشوار است، چرا که تمرین‎های این ورزش، فعالیت‎هایی چند بعدی هستند که سری در ژیمناستیک و پایی در وزنه‎برداری دارند، به همین دلیل نیز نه می‎توان کراس فیت کار را ژیمناست دانست و نه وزنه‏ بردار؛ با این حال ورزشکاران کراس فیت هم ژیمناست‎هایی قهارند و هم وزنه ‏بردارانی تنومند! احتمالا به همین مناسبت است که کراس فیت را ورزش «متخصان بی تخصص» می‎دانند!

دسترسی به مربی شخصی؛

کراس فیت از جمله ورزش‎هایی است که ورزشکارانش از موهبت دسترسی به مربی شخصی برخوردارند، مربی که در گام به گام تمرین در کنار ورزشکاران قرار دارد تا اشکالاتشان را گوشزد کند، نیازهایشان را شناسایی کند، بهبودشان را در کار تضمین کند و اگر نیاز بود برای بیدار کردن انگیزه، بر سر ورزشکاران کم‎کار فریادی بزند. مربی کراس فیت بهترین دوست، معتبرترین راهنما و موثرترین مشوقی است که یک ورزشکار، ممکن است از نعمت وجودش برخوردار شود.

بهبود سلامت قلبی؛

با توجه به اینکه ضربان قلب ورزشکاران کراس فیت در طول تمرین به بالاترین حد خود می‎رسد و در تمام طول تمرین ثابت می‎ماند این ورزش یکی از گزینه ‏های مناسب برای ارتقای سلامت و استقامت قلبی است. تحقیقات پژوهشگران امریکایی ثابت کرده است که در حین انجام تمرینات کراس فیت ضربان قلب ورزشکار تا 90 درصد توانایی قلب بالا می‎رود، (این عدد در شرایط مطلوب باید بین 64 تا 94 درصد باشد)، همین تحقیقات نشان داده است که کراس فیت ظرفیت دریافت اکسیژن در بدن ورزشکار را به مرز 80 درصد می‎رساند (عددی که در شرایط مطلوب باید بین 45 تا 85 درصد باشد.) تمام این شواهد نشان می‎دهند که ورزش کراس فیت در بهود کارآیی قلب ورزشکار نقش کلیدی بازی می‎کند.

افزایش کارآیی مفاصل؛  

کراس فیت از دو راه به ورزشکارانش کمک می‎کند تا نسبت به سایرین از مفاصل سالم‏تری برخوردار باشند، اول از طریق ارائه ‏ی تمرین‏ های چند بعدی که عضلات تمام اندام‏ها را در فعالیت‎های مختلف درگیر خود می‎کند و دوم نیز از طریق آموزش راه و رسم صحیح بلند کردن و بالای سر نگه داشتن اجسام سنگین و بزرگ. هر دوی این موارد سبب می‎شوند تا مفاصل کراس فیت‎کاران در برابر خطر ابتلا به آسیب‎ها مصونیت بیشتری داشته باشند.

ارتقای سلامت عمومی بدن؛

ورزش کراس فیت سعی می‎کند تا از منظر قدرت، سرعت، پایداری، استقامت، چابکی، تعادل، تمرکز، هماهنگی و دقت نظر سطح آمادگی ورزشکاران را تا سر حد امکان بالا ببرد. کراس فیت برای اینکه در رسیدن به این اهداف موفق باشد، مجموعه‏ای از تمرین‏ ها را برای تقویت سیستم عصبی بدن و هماهنگی آن با سوخت‎وسازهای هورمونی در نظر گرفته است. برنامه‏ ی چند بعدی که نتیجه‏ی آن ارتقای سلامت عمومی ورزشکاران در حوزه‏های مختلف جسمی و روحی خواهد بود.

بهبود سبک زندگی ورزشکاران؛  

دل به ورزش کراس فیت دادن به این معناست که روزانه مجبور خواهید شد تا لحظاتی از عمر گرانمایه‎ی خود را در کنار ورزشکاران دیگر سپری کنید، حشر و نشر با دوستانی که مدام برای افزایش آمادگی جسمانی خود تلاش می‎کنند، خیلی زود بر شما نیز اثر خواهد گذاشت و بدین ترتیب با اصلاح سبک زندگی ناسالم خود با هله و هوله‏ های بی‎فایده و فست‎فودها وداع خواهید کرد و قرارهای دوستانه را نیز به جای رستوران ‏ها و کافی‎شاپ‏ ها در باشگاه ‏های ورزشی برگزار خواهید کرد.