رسم است که برنامه ‏های ورزشی را به واسطه‎ی سودی که به بدن ورزشکار می‎رسانند، ارزش‌گذاری کنیم و برای سرآمدی در ورزشی خاص داوطلب شویم، چون می‎دانیم که رشته‏ ی ورزشی مورد نظرمان، برای سلامت فلان اندام بدن سودهای فراوانی دارد یا اینکه عضله فلان بخش بدن را تقویت می‎کند. در این میان ورزش کراس فیت فعالیتی است که با تمام ورزش‌های آبی و خاکی که تاکنون تمرین کرده‏اید، فرق می‎کند و این تفاوت را از همان شعار ابتدایی‎اش به رخ خاص و عام می‎کشد، چرا که در شعار این ورزش نوظهور آمده است: «کسب آمادگی بدنی نه برای هدفی خاص بلکه بدون هیچ هدف خاصی.»
کراس فیت از آن ورزش‎های سنتی نیست که مانند وزنه برداری یا پاورلیفتینگ بالاتنه یا پایین تنه‎ی ورزش کار را ورزیده کند اما اندام‌های دیگر را در خمودگی و بی‎تحرکی به حال خود رها سازد. گِرِگ گِلاسمن بنیانگذار ورزش کراس فیت که دستی نیز در ژیمناستیک داشته است و جدال با بارفیکس و جست‎وخیز بر روی خرک را به امید ابداع ورزشی نوین با نام کراس فیت رها کرده است، گفته‎ی معروفی دارد که «تخصص ورزشکاران کراس فیت، بی‌تخصصی است!» البته نباید این گفته شما را به این اشتباه بیندازد که کراس فیت تفریحی دم دستی است، بر عکس این ورزش به خصوص برای افرادی که مدتی است پشتشان باد خورده و تمرین نداشته‏ اند، دشوار و سنگین است.


 

کدام ورزش را کراس فیت می‎خوانند؟
شاید برای پاسخ به این پرسش بهتر باشد بگوییم که کراس فیت چه ورزشی نیست؟ چرا که وقتی به حرکات و تکنیک‎های کراس فیت نگاه می‎کنیم، اگر ادعا کنیم که از «شیر مرغ تا جان آدمیزاد» در بساط کراس فیت پیدا می‎شود، پر بیراه نگفته ‏ایم. با این مقدمه نظرتان را به تمرین‎هایی جلب می‎کنیم که در برنامه‎ی روزانه‌ی کراس فیت‎کاران، گنجانده شده‌اند. تمرین‎های  مقاومتی، پلایومتریک انفجاری، تمرین سرعت، وزنه برداری به سبک قدرتی، وزنه ‏برداری به سبک المپیک، کِتِل بِلز، تمرین وزن بدن، ژیمناستیک و تمرین های استقامتی همگی از جمله فعالیت‎هایی هستند که تمرینشان در ورزش کراس فیت اکیدا به ورزشکارات توصیه می‎شود. نیاز به گفتن ندارد که ورزش کراس فیت با چنین سبد متنوعی از فعالیت‎ها در تناسب اندام ورزشکار نقش چشمگیری دارد و در سلامت ریوی و قلبی، استقامت، قدرت و استحکام عضلانی، انعطاف، نیرومندی، سرعت، چالاکی، تعادل، هماهنگی و دقت نظر ورزشکار بسیار مؤثراست. برای اینکه در ورزش کراس فیت استاد کار شوید، لازم است لااقل 3 تا 5 مرتبه در هفته و در هر نوبت حداقل به مدت 5 تا 15 دقیقه به تمرین فعالیت‎هایی کوتاه اما سنگین و دشوار بپردازید.


چگونه کراس فیت را تمرین می‎کنند؟
با توجه به سنگینی تمرینات ورزش کراس فیت، این ورزش را در دسته‎ی فعالیت‎های انفجاری دسته‏ بندی می‎کنند چرا که مدت زمان استراحت در میان انجام حرکات مختلف کراس فیت بسیار کوتاه است و ورزشکار این رشته‏ ی ورزشی مجبور است تا به صورت مداری و بدون برخورداری از زمان‎های استراحت دندان‎گیر، پشت سرهم حرکات برنامه‏ریزی شده را تمرین کند. از تمرینات عمده‎ی ورزش کراس فیت که تقریبا توسط هر مربی و در هر باشگاهی، انجام می‎شوند می‎توان به فشاردادن، کشیدن، دویدن، پاروزدن و بشین‌پاشو با وزنه، اشاره کرد.
از جمله تمرین‏ های دیگری که از دیدنشان در برنامه‎ی ورزشی کراس فیت‎کاران نباید متعجب شوید، باید به شنا، درازونشست و بارفیکس اشاره کرد، سه فعالیت بدنی که در زنگ ‏های تربیت بدنی در مدارس و دانشگاه‏ ها برای ارزیابی عملکرد ورزشکار نیز مورد استناد قرار می‎گیرند.
کِتِل بِلز (وزنه ای شبیه زنگوله که دسته ای بالای سر آن قرار دارد)، توپ های طبی، طناب های کوهنوردی، طناب پرش و دستگاه پارو، همگی از جمله ملزومات مورد نیاز برای انجام ورزش کراس فیت محسوب می‎شوند.