بارها از زبان بانوانی که انتظار تولد فرزند را می‌کشند یا همسران و پدران و مادرانشان شنیده‎ایم که با شروع بارداری ورزش و نرمش را کنار گذاشته‎اند و یا اینکه تا چندین ماه پس از تولد فرزندشان سراغی از رشته‎ی ورزشی محبوبشان نگرفته‎اند! اغلب نیز برای توجیه این عمل غیر ورزشی، اینطور استدلال می‎شود که پرهیز از ورزش در دوران بارداری تنها به خاطر مراقبت از جنین است و ورزش ممکن است سلامت جنینی را که در شکم مادر رشد می‎کند، به خطر بیندازد.

در چنین شرایطی کم‎تر داوطلبی پیدا می‎شود تا از بین مادران جوان به این پرسش اساسی پاسخ گوید که چطور ورزشی که تا همین چند ماه پیش صحت و سلامت مادر را تضمین می‎کرد، به یکباره و با شروع دوران بارداری ممکن است خدای ناکرده به بلای جانی برای مادر و فرزندش تبدیل شود؟

اصلا چرا باید در دروان بارداری خود را از نعمت تحرک و فعالیت ورزشی محروم کنیم که نه تنها می‌تواند به ارتقای سلامت مادر و نوزاد کمک کند و زمینه‌ی لذت بردن از زایمانی طبیعی و سالم را فراهم آورد، بلکه علاوه بر این‌ها عاملی خواهد شد تا در دوران بارداری نیز روی پای خود بایستیم و در انجام جزئی‌ترین مسایل به همسر و اطرافیان وابسته نباشیم.

جدا از این موارد وقتی تحقیقات و بررسی‌های مختلف از اثرات مطلوب ورزش و فعالیت در دوران باداری صحبت می‌کنند چرا شما باید خود و نوزادتان را از این نعمت خدادای و رایگان محروم کنید؟

با این توصیفات ناگفته نماند که ورزش در دروان بارداری نیز مانند بسیاری از مسایل دیگر نیازمند دقت نظر و مراقبت‌های ویژه‎ای است. بنابراین نباید فکر کنید که در دوران بارداری نیز هر آنچه دوست دارید را می‌توانید انجام دهید و نیازی نیست تا خودتان را به خاطر موارد جزئی یا کوچک محدود کنید. البته اقتضائات دوران بارداری و گذشت زمان نیز به شما یادآوری خواهند کرد که نمی‎توان مثل گذشته هر کاری را انجام داد و در اواخر دوران بارداری زمانی فرا می‎رسد که متوجه خواهید شد بدون مکثی قابل توجه و کشیدن نفسی عمیق، حتی نمی‎توانید آنقدر خم شوید که دستان را به نوک پا برسانید تا بندهای کفش‌ها را محکم کنید.

پس از این مقدمات و هشدارها اجازه دهید تا از مزایای ورزش در دوران بارداری بیشتر برایتان سخن بگوییم و سودمندی‎های فعالیت‎های ورزشی را در دوران بارداری، محض اطلاعتان فهرست کنیم:

ورزش کردن در دوران بارداری چه فوایدی دارد؟

بهبود گردش خون در بدن؛

  • کاهش احتمال ابتلا به اختلالات گوارشی؛
  • کاهش خطر گرفتگی ناگهانی عضلات؛
  • کاهش احتمال ابتلا به دردهای مزمن در پشت یا کمر؛
  • کمک به جایگیری مناسب وضعیت جنین در رحم مادر؛
  • زمینه‎سازی زایمان سالم و کم‎خطر؛
  • برخورداری از خواب بیشتر و عمیق‏تر؛
  • بهره‎مندی از روحیه‏ی بالاتر و شادتر؛ (تحقیقات نشان داده است که تنها یک ساعت ورزش منظم هفتگی در دوران بارداری، خطر ابتلا به افسردگی را در میان زنان باردار به طرز چشمگیری کاهش خواهد داد.)
  • زمینه‏ سازی بازگشت سریع‎تر به فعالیت‎ها و وزن قبل از دوران بارداری؛