برخورداری از عضلاتی قوی و نیرومند از ضروریات ورزش کشتی است و کشتی‎گیری که از اندام ورزیده و عضلاتی نیرومند بهره‏مند نباشد بر روی تشک کشتی در برابر حریفان خود برای کسب پیروزی، بختی پیدا نخواهد کرد. با توجه به اینکه ورزش کشتی در گروه فعالیت‎های غیر هوازی دسته‏بندی می‎شود، باید توجه داشت که تمرین‎های ایستا و صرفا کششی به کشتی‎گیری که تلاش می‎کند عضلات خود را برای موفقیت در این ورزش آماده کند، کمک زیادی نخواهد کرد. اما در طرف دیگر سکه، فعالیت‎های سرعتی و تمرین‎های استقامتی که نیازمند مصرف اکسیژن بالایی هستند، دقیقا همان خوراک ورزشی است که یک کشتی‎گیر برای آماده‎سازی عضلات بدن به آن‎ها نیاز دارد.

نقش تمرین‎های استقامتی در عضله‎سازی کشتی‎گیر؛ 

مسابقات و رقابت‎ها در ورزش کشتی، قاتل انرژی عضلات ورزشکاران هستند، بنابراین ورزیدگی عضله‎ها برای یک کشتی‌گیر از «نان شب نیز واجب‏تر است.» با توجه به اینکه هر کشتی‎گیر در هر تورنمنت ورزشی مجبور خواهد بود در یک روز در چند رقابت گوناگون با چند حریف مختلف، روبه‏رو و سر شاخ شود، پس تعجبی ندارد که باید از عضلاتی نیز برخوردار باشد که تحمل گرم کردن پیش از مسابقه، مبازره در حین مسابقه و سرد کردن بعد از مسابقه را تا 4 مرتبه در روز و در جریان برگزاری تورنمنت‎های ورزشی داشته باشد. از جمله تمرین‎های استقامتی که به کشتی‎گیر کمک می‎کند تا عضلاتی نیرومند برای این ورزش در اختیار داشته باشد، دویدن منظم روزانه با سرعتی تقریبا بالا و در مسافت‎هایی 4 تا 10 کیلومتری است. در کنار دویدن، تپه‎نوردی و ورزش پله نیز در بهبود استقامت عضلات بدن ورزشکاران کشتی‎گیر نقش غیر قابل انکاری خواهد داشت. به کشتی‎گیران توصیه می‎شود تا در طول روز و در برنامه‌ی ورزشی خود از طریق ترکیب تکنیکهای ورزش کشتی با این فعالیت‎های استقامتی، توان عضلانی خود را دو چندان کنند.

نقش تمرین‎های مقاومتی در عضله‎سازی کشتی‎گیر؛ 

لازم است که کشتی‎گیران، تمرینات مقاومتی را نیز در برنامه‌ی تمرینی روزانه خود قرار دهند تا از مزایای این تمرین‎ها برای برخورداری از عضلاتی ورزیده بهره‏مند شوند. برای این کار می‎توان از پرتاپ و دریافت وزنه‎های توپی شکل با همکاری کشتی‎گیران دیگر استفاده کرد یا اینکه عضلات شانه‎ها را با کمک گرفتن از باندهای کشی و مقاوم، تقویت کرد. وزنه زدن و انجام پرس‌های سینه و شانه نیز از جمله تمرین‎های مقاومتی هستند که نه تنها عضلات کشتی‎گیر را برای رقابت‎های نفس‌گیر کشتی آماده می‎کنند، بلکه اندام وی را نیز در برابر مصدومیت‎های احتمالی زانو یا شانه‎ها محافظت می‎کنند. یکی دیگر از تمرین‏های مقاومتی که کمک زیادی به کشتی‎گیران می‎کند، اتصال وزنه‎های چند کیلویی به پاها یا دست‎ها هنگام انجام مسابقات تمرینی است تا از این طریق اضافه وزن تحمیل شده به بدن، مقاومت عضلات را در هنگام اجرای حرکات و تکنیکهای مختلف کشتی به میزان زیادی بالا ببرد. «دراز- نشست» و تمرین شنا نیز از جمله تمرین‎های شناخته‎شده‎ای هستند که مقاومت عضلات اندام کشتی‎گیران را افزایش خواهند داد.  

نقش تمرین‎های انفجاری در عضله‎سازی کشتی‎گیر؛ 

رمز موفقیت برخورداری از واکنش‎های سریع در عضلات و بهره‏مندی از اندامی فرز و چابک، تمرین فعالیت‎های انفجاری است. برای این منظور نباید از انجام تمرین‎های پلیومتریک برای پاها و زانوها غافل شد و لازم است تا در برنامهی روزانه تمرینی، حتما زمانی را نیز به فعالیت‏های انفجاری، مشابه تمرین «بشین، پاشو» اختصاص داد. در واقع این تمرین‎های پلیومتریک کمک می‎کند تا عضلات بدن کشتی‎گیر در بزنگاه رقابت، توانایی واکنش‎های سریع و فرار از «زیر گرفتن‎های» غیر قابل پیش‌بینی حریف را داشته باشد. ورزش وزنه‎برداری و تمرین سریع حرکت «بشین، پاشو» همراه با وزنه‎ای در دستان، نقش چشمگیری در تقویت توان انفجاری عضلات کشتی‎گیران بازی خواهد کرد.

تمرین بر روی تشک کشتی؛

دست آخر باید یادآور شویم که در کنار تمرین‎های بالا آنچه بیش از هر مورد دیگری عضلات اندام کشتی‎گیران را برای کسب پیروزی در رقابت‎های این ورزش پرطرفدار آماده خواهد کرد، گام نهادن بر روی تشک کشتی و رقابت با حریفان تمرینی است. به بیان دیگر، حرکات و تکنیکهای ورزش کشتی، خود یکی از بهترین ابزارها برای تقویت عضلاتی است که قرار است حین برگزاری مسابقات در محک آزمایش قرار بگیرند. البته در هنگام کشتی گرفتن‎های تمرینی باید توجه داشت که این تمرینات حتما از الگویی منظم برخوردار باشند و هر تکینک ورزشی بارها و بارها تکرار و تمرین شود تا عضلاتی که برای استادی در آن تکنیک خاص مورد نیاز هستند، از ورزیدگی و سرعت لازم برای انجام احسنتِ حرکت مورد نظر برخوردار شوند. به همین دلیل پیشنهاد می‎شود تا در رقابت‎های تمرینی، حریف را متناسب با قد و وزن خودتان انتخاب کنید و هر حرکت را حداقل به مدت 30 ثانیه، چند مرتبه و با سرعت تکرار کنید و بلافاصله سراغ حرکت دیگر بروید.

پیروی از چنین الگوی تمرینی نه تنها عضلات بدن کشتی‎گیر را برای رقابت‎های نفس‌گیر آماده خواهد کرد بلکه مقاومت استخوان‏ها را نیز در مواجهه با رقیبان سرسخت احتمالی، بالا خواهد برد.